Ottoman Turkish bows

Książka szczegółowo opisująca proces powstawania łuków azjatyckich, z naciskiem na łuki tureckie. Jedna z niewielu pozycji poświęcona tej tematyce. Szczerze polecam!

czytaj dalej...

Przyrząd do przyklejania lotek

Dodano: 2008-08-30
Autor: Will

Wiele osób, stawiających pierwsze kroki w wyrobie strzał, zadaje sobie pytanie jak dobrze przykleić lotki. Można to zrobić szybko i sprawnie pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednim przyrządem. Oto lista materiałów potrzebnych do jego wykonania:

1. Elementy z twardego drewna (takich rzeczy nie polecam robić z miękkich gatunków np. z sosny, bo pozostawione w warsztacie mogą zostać zjedzone przez korniki) wykonane według niżej podanego rysunku.


Elementy przyrządu. Rysunek nie nadaje się do skalowania.


Proszę otwierać rysunek w nowym oknie, wtedy będzie dobrze widać.

2. Listwa aluminiowa o szerokości ok. 30mm i grubości 3mm(nie są to przymusowe wymiary, najważniejsze jest to aby pasowały do przyrządu) – do nabycia w sklepach typu Castorama. Nie może być krótsza niż 410mm. Wykonane z niej zostaną „łapki” do chwytania pióra.

3. Spinacz (jak na zdjęciu) – do nabycia w sklepach typu Castorama.

4. Linijka i kątomierz

5. Ołówek - miękki, najlepiej stolarski

6. Szlifierka kątowa

7. Wyżynarka

8. Piła ręczna o drobnych zębach(dobra będzie piłka do metalu)

9. Dłuto i młotek - dłuto będzie używane do wycięcia czopów, więc nie może być szersze niż 14mm

10. Gumka recepturka - będzie utrzymywać strzałę w trakcie klejenia w jednej pozycji

11. Klej - będą potrzebne dwa rodzaje: do drewna(np. Wikol) i do przyklejenia spinacza do „łapek” aluminiowych(np. Superglue, Distal itd.)

12. Imadło

13. Wykałaczka

Etap IPracę rozpoczynamy od wycięcia drewnianych elementów według podanego rysunku. Czopy, jak już wspomniałem najlepiej wykonać dłutem. Najpierw jednak nacinamy piłą wzdłuż linii pionowych, a potem wybijamy(dłuto musi być ostre!). Proszę pamiętać o pewnym zapasie, który zawsze łatwo można spiłować przy użyciu pilników. Czopy muszą do siebie pasować i wchodzić „na wcisk”. Przed wierceniem otworów należy wykonać dwie linie pomocnicze(pionową i poziomą), które dokładnie wskażą środek. W jednym z elementów należy te linie wykonać na zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Dokładniej o tym na końcu.

Teraz trzeba wyznaczyć linie, według których zostaną przyklejone prowadnice dla naszych „łapek”. Skorzystamy z pionowej linii wykonanej do wyznaczenia środka otworu. Uwzględniamy szerokość łapek, szerokość pióra(ok. 1mm), minimalny luz(zawsze lepiej przykleić nieco ciaśniej, a potem spiłować) i przyklejamy listewki(10x60x10). Pamiętajmy, że mają być maksymalnie blisko otworu, ale go nie zakrywać. Prowadnice będą nieco wystawać. Jeśli ktoś nie chce się kierować moim widzimisie, to może je spiłować. Nie pozostaje nam nic innego jak skleić elementy. Myślę, że na zdjęciu wszystko dobrze widać, więc nie powinno być problemu.

Etap IIRobimy „łapki”. W tym celu należy z listwy aluminiowej uciąć dwa fragmenty o długości 20cm i pilnikami wygładzić w miejscach cięcia. Muszą pasować do przyrządu(tj. mieć odpowiednią długość). Mały luz nie zaszkodzi. Jednak, gdy nie chcą wejść, należy je skrócić pilnikiem. Teraz równo przykładamy do siebie obie listwy i przyklejamy spinacz. Jeszcze rysujemy na jednej z nich linię, dzięki której piórko zawsze założymy w tym samym miejscu.


Przyrząd do klejenia lotek


Na koniec wykonamy na zewnętrznej ściance z otworem linie pozwalające obracać strzałę o odpowiedni kąt. Mamy już linie pionową i poziomą. Rysujemy jeszcze dwie co 120 stopni od poziomej. Dwie lotki klei się co 180 stopni, trzy co 120 stopni, cztery co 90 stopni. Potrzebujemy jeszcze tylko patyczka, którym, włożonym w osadę, będziemy obracać strzałę. Wytniemy go z wykałaczki. Patyczek pokrywając się z liniami pozwoli na dokładne ustalenie kąta(oczywiście wszystko zależy od tego, jak go ustawimy).


Klejenie lotek


To już wszystko, życzę przyjemnego majsterkowania!