Traditional Bowyers Bible

Jedno z niewielu opracowań, które opisuje praktycznie wszystkie aspekty robienia łuków i strzał. Całość składa się z 4 tomów, ponad 1200 stron, w języku angielskim.

czytaj dalej...

Drzewa przydatne w łucznictwie

Dodano: 2008-08-31
Autor: Forest

Akacja(Grochodrzew)
okorowana akacja

Zamierzam wam podawać tutaj same rarytasy o drzewach o których większość z was na pewno słyszała. I tak na naszym warsztacie leży akacja. Zdjęcie z góry przedstawia jeden z eksperymentalnych pni. Został okorowany ale nie był rozszczepiany. Kłoda leży trzeci rok. Spójrzcie tylko na te piękne głębokie pęknięcia które wskazują granice szczap na łuki. Teraz nauczony doświadczeniem akację koruje i rozszczepiam zaraz po pojawieniu się pierwszych pęknięć potem strugam w belki i obciążam dla mniejszego ułożenia za cięciwą. Trzeba wiedzieć że wielu uznaje ją za najtwardsze drzew krajowych. Nadaje się na łuki płaskie z racji tego że lubi układać się za cięciwą. Jednak odrobina wprawy i nic nie stoi na przeszkodzie z łukiem długim. Łuk powinny stanowić obok siebie warstwa jasna i ciemna. Akacja nadaje się na wyrób pobijaków i młotków z drewna, rękojeści broni, strzał, wklejek do strzał no i bardzo dobrych łuków. Akacja jest łatwa w sezonowaniu czemu? Łatwo rozpoznać kiedy drewno jest gotowe do strugania. Otóż akacja ma tą własność że jej twardziel świeci w ultrafiolecie. Zauważyłem że intensywność świecenia zależy od wilgotności drewna. Drewno dobre na łuk świeci identycznie jak koszulka dla motocyklistów. Osobiście po rozszczepieniu kłody szczapki strugam w listwy i obciążam dużym ciężarem ok 25 kg ale tylko przez 3 dni dłuższe trzymanie jej pod ciężarem nie ma wpływu na wygięcie.


Przekrój przez akację uv1


Ważny jest fakt iż świeci się tylko twardziel.


Akacja w promieniach UV


CisPrawdziwa legenda, marzenie. Z pewnością laminat dany nam przez Stwórcę. Osobiście nigdy nie zrobiłem z tego drzewa łuku ponieważ nigdy nie miałem odpowiedniej listwy. Ale miałem już styczność z tym drewnem. Piękno przedmiotów z niego wykonanych zawdzięczamy strukturze drewna. Delikatnie kremowa biel kontrastująca z miodową twardzielą a także gęsty słój spowodowany długowiecznością tego drzewa...


Przekrój przez cis


Twardziel doskonale nadaje się na wklejki. Idealnie pochłania energię uderzenia chroniąc strzałę przed złamaniem.

Ważnym tematem do poruszenia jest kwestia toksyn znajdujących się w tym drzewie. Dzięki nim drewna nie tyka robactwo. Drewno ponadto odporne jest na gnicie i nie truchleje. Osobiście nigdy nie odczuwałem przykrości związanych z obróbką tego drzewa jednak siostrzenica która trzymała to drewno w dłoniach narzekała na swędzenie same dłonie były zaczerwienione. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy zaczerwienienie powstało na skutek kontaktu z drewnem czy też było konsekwencją nieustannego drapania:)

Cisy bardzo szybko się zrastają i często po dwóch trzech latach mają już uwspólnioną korę a niedługo będą kładły wspólne słoje pomiędzy którymi będzie jeszcze przez pewien czas widoczna granica. Cis ponadto jest drewnem wolno przyrastającym a więc i długowiecznym. Trudno jednak jednoznacznie określić jak stare mogą być najstarsze gatunki. Wiadomo że środek pnia u starszych drzew wykrusza się. W rurowatym pniu często odbija młode drzewo i wyrasta w pniu starego. Przez ten fakt zwykłe badanie sądom umożliwia jedynie policzenie słojów jeszcze ocalałych. Wynik ten dodaje się do przybliżonej wartości słoi ustalonych między innymi dzięki średnicy otworu w pnie gęstości przyrostu oraz innych zmiennych.


Przekrój przez zrośnięte cisy


Jesion
Długo sezonowany jesion oraz fragment deskiPrzekrój długiego łuku wyk. Jesion


Zdjęcie nie poprawne zniekształcone. Przekrój wydaje się być spłaszczony. Niedługo wykonam nowy.

O jesionie mógłbym chyba mówić bez końca. Uczyłem się na drewnie jesionowym robienia łuków. Drewno bardzo łatwo się rozszczepia. Jesion najlepiej przechowywać w szczapach będą miały wystarczające ugięcie o ile pień został rozszczepiony tuż po ścince. Drugą metodą którą sam kiedyś wykorzystywałem jest zostawienie pnia w lesie przez zimę do wiosny. Szkopuł w tym że po kilku próbach okazało się że drewno mniej wilgotne nawet pod dużym obciążeniem nie dawało wystarczającego ugięcia w refleks co jest niezbędne dla redukcji ułożenia za cięciwą. Ponadto metoda to została skrytykowana na forum samo zaś drewno obarczone skłonnością do robactwa i małej wytrzymałości na wolnej przestrzeni. Osobiście na kilka może kilkanaście prób nic takiego mnie nie spotkało. Dlatego polecam by spróbować. Drewno bardzo ładne same drzewa rzadko bywają skręcone. Równe gęste i dobrze widoczne słoje są powodem korzystania z technik podążania za słojami. Przy użyciu tej metody drewno struga się tak aby obraz słoi z jednego ramienia był symetryczny w stosunku do drugiego.

Z Pewnościom polecam to drewno początkującym bardzo dobrze się struga jest łatwo dostępne. Elastyczne właściwości tego drzewa nie są znane od niedawna w Iliadzie Homera czytamy o jesionowej włóczni Achillesa. W średniowieczu był używany do produkcji strzał bojowych. Dziś wykorzystuje się go także do produkcji sprzętu sportowego. Jest dobry materiałem do toczenia dlatego można go przeznaczyć na pobijak i młotek ciesielski.

Wierzba leśna
Przekrój przez Wierzbę leśną


Drewno w pełni historyczne. Mimo to mało kto o nim mówi. Miękkie, trudno łupliwe, jasne drewno o charakterystycznym zapachu. Tak naprawdę nadaje się tylko na strzały ewentualnie można postrzelać sobie do desek. Drewno jest jednak koszmarne w toczeniu a półprodukt wymaga jeszcze wiele obrotów z papierem ściernym. Niewiele lepsza sprawa jest po zastosowaniu frezów czołowych. Powoduje to że promienie wymagają więcej czasu ale są warte poświęconej im uwagi. W moim rankingu drzew na strzały do łuków miękkich zajmuje trzecie miejsce po topoli i brzozie w rankingu dla łuków twardych powyżej 25 kilo nie występuje.

Dąb
Przekrój przez dębinęPrzekrój przez dębinę 2


Drzewo tak znane że szkoda mówić. Po liściach rozpoznaje je co drugie dziecko podobnie jak brzozę po korze. Drzewo o piennym systemie korzennym. Jeżeli chodzi o gatunki to nawet u nas jest ich bardo wiele od szypułkowego i bezszypułkowego przez czerwony do białego:). Drzewo od najstarszych dziejów często było otoczone czcią i mistyczną mgiełką. Wszystko dzięki długowieczności tych drzew. Samo drewno idealnie nadaje się na mebelki jest ciężkie i odporne na warunki atmosferyczne. Drewno daje się dobrze toczyć no i łatwo je zdobyć dlatego przez długi czas lubiłem robić z nich wklejki. Teraz uważam że jest wiele lepszych gatunków drzew na ten cel. Dębina dużo im nie ustępuje. Inaczej jest kiedy mowa o czarnym dębie. Czarny dąb to taki który przeleżał setki lat pod ziemią lub pod wodą. To niezwykłe drewno jest niesamowicie twarde. Dębina czarnieje na skutek reakcji garbników nadających jej charakterystyczny zapach z solami żelaza które znajdują się w wodzie oraz gruncie. O twardości przekonałem się kiedy próbowałem przed pocięciem kawałka tego drewna wyrównać go w kant. Nie skończyłem pracy a musiałem poprawiać stanleyowskie ostrze bo zamiast wiórów szedł już pył.

Dębina jako materiał na łuk jest dobra ale tylko kiedy mówimy o pierwszej klasie.


Kora dębu
fragment ostruganej szczapki dębowej z której powstanie łuk


Mirabelka
Przekrój przez mirabelkęPrzekrój przez mirabelkę 2


Jako materiału na łuk nie miałem przyjemności jej sprawdzić nigdy nie miałem dość dużego kawałka. Za to jest wspaniałym materiałem na wklejki jest twarda i ciężka, a jej ciemno pomarańczowa barwa doskonale pasuje do białej brzozy, topoli lub jesionu. Co zdążyłem zauważyć to to że pieńki zawsze warto rozszczepić na pół i tylko na pół. Drewno jest dobrze łupliwe więc nie będzie z tym problemu. Drewno podczas schnięcia spłaszcza się. Proces ten najlepiej jest zauważalny właśnie przy rozszczepieniu na pół. Myślę że to samo widać na zdjęciach. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyciąć więcej wklejek o idealnym usłojeniu.


Kora Mirabelki


Orzech Włoski
Kora orzecha


Drewno twarde i słynne. O bardzo silnym i charakterystycznym zapachu. Przy zdejmowaniu kory można sprawić że z tym zapachem będzie można położyć się spać:) Silnie konkuruje przez co możliwe jest uzyskanie materiału na łuk. W tej kwestii najwcześniejsze doświadczenia będę mógł przedstawić w sezonie 2009. Jednak z całą pewnością mogę polecić jako materiał na wklejki. Drewno oraz korzeń są szczególnie pożądane przez rusznikarzy. Korzeń orzecha włoskiego wbrew mitom i w przeciwieństwie do orzecha amerykańskiego nie wytwarza jugonu (toksyny która może wywoływać uczulenia skóry oraz hamuje rozwój innych roślin). Jeżeli ktoś ma orzecha u siebie i zamierza go ściąć niech nie zapomni wykopać korzenia. Wszystko się przyda. Nie znam ładniejszego drewna na łoże do kuszy ale to rzecz gustu. Osobiście uwielbiam łączyć wklejki z twardzieli orzecha z promieniami z bieli jesionu.

Przekrój przez młode drewno orzecha


Śliwka węgierka
Przekrój przez starą nie rodzącą już węgierkę


Kolejne drzewo które poza smacznym owocem daje twarde drewno o ładnym rysunku słoi. Dlatego osobiście polecam je na łoża kusz oraz wklejki. Obecnie susze drewno śliwki do dalszego przerobu. Łatwo je dostać u sadowników którzy latem porządkują sady i ścinają drzewa które przestały już rodzić. Problem przy sezonowaniu jest taki że drzewo mimo iż nie rodzi jest bardzo mokre, łatwo się paczy i w dodatku strasznie pęka. Najlepsze rezultaty osiągam przy sezonowaniu w wiórach(metoda opisana w innym dziale) Częstym defektem tych drzew a zwłaszcza tych z sadów jest skręcenie pnia. Jednak ładny kawałek będzie się dobrze toczył i można z niego zrobić naprawdę dzieło. Mówiąc o tym drzewie nie wolno nie wspomnieć o śliwowicy.

Tekst w trakcie formowania i poprawiania