Drewniany łuk średniowieczny

Pierwsza książka na polskim rynku poświęcona wyrobie tradycyjnych łuków i strzał. Autor opisuje podstawy robienia łuków, doboru odpowiedniego gatunku drewna, robienia strzał, cięciw i konserwacji...

czytaj dalej...

JAK ZROBIĆ ŁUK - DLA KOMPLETNIE ZIELONYCH

Dodano: 2008-10-28
Autor: Cream

Jak zrobić łuk? - pewnie wielu z was zadaje sobie to pytanie. W poniższym artykule znajdziecie na nie odpowiedź. Nie jest to tak skomplikowane i trudne, jak sie może wydawać na początku. Jednak jest to nieco trudniejsze, niż znalezienie kija i założenie na niego sznurka.

Jak się łuków NIE robi


Wiem, że ktoś kto nie wie jak zrobić łuk, ma mylne wyobrażenie o samym procesie, czasem zupełnie odwrotne niż jest w rzeczywistości. Dlatego najpierw zajmijmy się sprostowaniem pewnych spraw.

Łuk to coś więcej, niż dwa końce gałęzi powiązane sznurkiem. Owszem, będzie to łuk, ale nie zajmujemy się tutaj wyrobami małych dzieci, bawiących się w Indian. Większość drewnianych łuków powstaje z pnia drzewa. Można zrobić łuk z gałęzi odpowiedniej jakości, jednak musi być ona dostatecznie gruba i prosta. Deski zakupione u stolarza również będą się nadawać, ale muszą spełniać pewne określone warunki (o czym w innym artykule).

Kształt napiętego łuku sugeruje, że właśnie tak powinien wyglądać materiał, z którego go zrobimy - wygięty. Wiele osób myśli, że gdy mamy kawałek drewna wyginamy go na parze do półokrągłego kształtu. Gdy przybierze taki kształt na stałe, zakładamy cięciwę i - mamy łuk. Lub bierzemy krzywą gałąź o półokrągłym kształcie. Nic bardziej mylnego! Łuki są robione z prostych kawałków materiału, a późniejsza krzywizna po zdjęciu cięciwy to tzw. podążanie za cięciwą (patrz: Podstawowa Terminologia).

Etapy powstawania łuku


O każdym z poniższych etapów można przeczytać bardziej dogłębnie w osobnych artykułach w serwisie. Tutaj przedstawiam ogólny zarys powstawania łuku.

Znalezienie odpowiedniego materiału

Wiadomo, nie zrobimy czegoś z niczego. Jeśli nie mieszkamy w szczególnie zalesionym terenie, pozostaje nam kupno odpowiedniej deski. W przeciwnym razie możemy porozmawiać z leśniczym i z jego pomocą wejść w posiadanie odpowiedniego pnia. Materiał z którego zrobimy łuk powinien nie mieć sęków, być prosty i o równych słojach. Materiał powinien być odpowiednio wysezonowany.

W przypadku, gdy wejdziemy w posiadanie pnia, należy usunąć z niego korę i wysezonować drewno. Przy ściąganiu kory trzeba uważać, aby nie uszkodzić pierwszego słoja drewna (znajdującego się zaraz pod korą).

Nie każdy gatunek drewna nadaje się na łuk. Każdy gatunek ma inne właściwości, niektóre gatunki są lepsze, inne gorsze. Przeczytaj "Wielki Spis Drzew Łucznych" aby dowiedzieć się, jakie drewno jest najbardziej optymalne dla typu łuku, jaki zamierzasz stworzyć.

Suszenie lub sezonowanie

Zanim przekształcimy nasz materiał w łuk, powinien on być odpowiednio wysezonowany. Gdy zrobimy łuk z mokrego kawałka drewna, straci wiele na dynamice. Z drugiej strony, jeśli przesuszymy drewno, stanie się kruche i łamliwe, co zaowocuje złamaniem łuku już przy pierwszych próbach naciągania.

Jest wiele metod zmniejszania wilgotności drewna. Czy wybierzemy tradycyjne sezonowanie, czy szybkie suszenie zależy od nas. Każda metoda ma swoje plusy i minusy.

Wycinanie kształtu łuku

Gdy nasz materiał jest już gotowy, można przystąpić do wycinania kształtu łuku. Najpierw znajdujemy środek w naszym pniu lub desce i nanosimy go na nią ołówkiem. Potem rysujemy kształt łuku z przodu (od strony przyszłego grzbietu) i po bokach (grubość). Następnie wycinamy kształt łuku.

Meritum robienia łuków - profilowanie

Profilowanie polega na nadaniu odpowiedniego kształtu ramion w pełnym naciągnięciu. Robimy cięciwę i deskę do profilowania. Zakładamy cięciwę do profilowania na łuk. Następnie przy użyciu deski do profilowania, naciągamy cięciwę co określoną długość np. 1 cal. Oceniamy ugięcie ramion. Jeśli ramiona źle się uginają, zbieramy drewno pilnikiem ze strony brzuśca. Potem znowu naciągamy cięciwę i sprawdzamy ugięcie. Jeśli ramiona dobrze się uginają, naciągamy cięciwę coraz dalej i sprawdzamy ugięcie. Korygujemy w razie potrzeby. Takim sposobem dochodzimy do ok. 3/4 planowanej długości naciągu łuku.

Następnie zakładamy cięciwę, którą będziemy używać do strzelania. Jest ona krótsza od łuku, w przeciwieństwie do cięciwy do kształtowania, która jest od niego dłuższa. I znowu naciągamy cięciwę co pewną długość, sprawdzamy ugięcie i korygujemy. Tym razem dochodzimy do pełnej długości naciągu. Jeśli dojdziemy do końca bez gwałtownej eksplozji ramion i prawidłowym profilem (ugięciem) ramion, z łuku można strzelać.

Łuki nie są robione. One są profilowane.

Wykończenia

Po wyprofilowaniu, łuk należy zabezpieczyć przed wymianą wilgoci z otoczeniem. Można to zrobić na multum sposobów, od wcierania w niego oleju lnianego raz na parę tygodni, do zabezpieczenia powierzchni lakierem bądź bejcą.

Tak w wielkim skrócie wygląda proces robienia łuku. Opisałem go tutaj pobieżnie, w trakcie aktualnego działania napotkamy na wiele problemów czy przeszkód, z którymi nie będziemy wiedzieć jak sobie poradzić. Ale po przeczytaniu reszty artykułów na stronie, wszystko stanie się jasne. Do czego gorąco zachęcam.