Ottoman Turkish bows

Książka szczegółowo opisująca proces powstawania łuków azjatyckich, z naciskiem na łuki tureckie. Jedna z niewielu pozycji poświęcona tej tematyce. Szczerze polecam!

czytaj dalej...

Komentarz do Jankowskiego

Dodano: 2008-11-19
Autor: Cream

Książka "Drewniany łuk średniowieczny" została wydana w roku 2005. Od tego czasu, na niwie łucznictwa tradycyjnego i tego co jest z nim związane - mówię o wyrobie łuków - zaszły pewne zmiany. Zarówno w poziomie wiedzy jak i mentalności. Jako, iż początkujący rzemieślnik z pewnością najpierw sięgnie po dzieło pana Jankowskiego, należy od razu sprostować kilka spraw.

Drewno


Gatunki drewna

Jankowski, ze względu na ograniczoną ilość miejsca w książce, wymienia kilka gatunków łucznych, tymczasem jest ich o wiele więcej. Dokładniejsze informacje w Wielkim Spisie Drzew Łucznych.

Suszenie

O ile trudno nie zgodzić się, że stopniowe sezonowanie i struganie szczapy jest najbezpieczniejszą metodą sezonowania, to cały proces można skrócić do 2-3 tygodni i otrzymać drewno o idealnej 9% wilgotności. Odsyłam do działu Suszenie i sezonowanie.

Cięciwy


Wytrzymałość cięciw

W rozdziale poświęconym cięciwą, jest napisane, że cięciwa powinna być 5-6 razy silniejsza niż nominalny naciąg łuku. Są to wartości przesadzone, zwłaszcza dla łuków prostych. W zupełności wystarczy 4-krotność siły naciągu. Powyżej tej wartości cięciwa nabiera niepotrzebnej masy i spowalnia łuk.

Wzmocnienia cięciw

W tym samym rozdziale, został opisany wyrób cięciwy wzmacnianej w uszach (pętelkach). Było to umotywowane tym, że bez tych wzmocnień cięciwa byłaby w uszach dwa razy cieńsza, a przez to dwa razy słabsza. Nie zgodzę się z tym twierdzeniem, uważam że że jest błędne. Wzmocnienia nie są konieczne, nawet przy użyciu naturalnych materiałów jak lnu. Dzięki temu usprawnieniu znowu zmniejszamy masę cięciwy, tym samym zwiększając szybkość wystrzału.