Tajemnice drewnianego łuku

Książka wprowadza zmiany w sposobie myślenia ludzi robiących łuki. Obala parę mitów, skupia się w całości na budowie łuków a porady w niej zawarte powinien wziąć sobie do serca każdy ich producent.

czytaj dalej...

Ozdobne Gryfy

Dodano: 2008-12-04
Autor: Errilien

Poniższy poradnik prezentuje wykonanie ozdobnego gryfu, jest to jedna z wielu możliwych opcji, do tego można zastosować każdego rodzaju drewno, kleić w innych miejscach, korzystać z różnych kombinacji, możliwości jest ogrom, takie gryfy służą tylko walorom estetycznym i wizualnym, nie podnoszą skuteczności naszego łuku itp.

Zaczynamy

Mój gryf będzie morwowo-dębowy, pierwszą rzeczą będzie wycięcie klocka (morwa) mającego być gryfem i przyklejenie go do ramienia łuku:
Wymiary klocka to dł:3-4cm, szer: minimalnie szerszy niż szerokość końcówki ramienia łuku, wys:około 1cm.
Pamiętajmy aby przed klejeniem dokładnie oczyścić i wyrównać papierem ściernym obie powierzchnie, ja kleiłem wikolem. Po przyklejeniu należy ścisnąć oba elementy ściskiem stolarskim i zostawić do wyschnięcia (czas i warunki schnięcia jest z reguły podany na opakowaniu kleju).
Kiedy mamy już pierwszy element naszego gryfu przyklejony do ramienia, czas zabrać się za kolejny etap: postanowiłem przykleić inne drewno (dąb) bo bokach gryfu w tym celu należy uzyskać 2 wąskie listewki:
Wymiary: dł: jak w poprzednim klocku, szer: wysokość klocka razem z wysokością ramienia (element ma zająć cały bok gryfu), grubość: 0,2 - 0,3cm:
Koniec klejenia, teraz przechodzimy do etapu modelowania naszego gryfu, nadajemy mu ogólny, pierwotny kształt:
Należy wyrównać sklejone ze sobą elementy a następnie wyciąć górne wcięcie na cięciwę i zrobić łagodny spad na końcu gryfu.
Ja zrobiłem to szlifierką stołową, ale oczywiście możecie bawić się pilnikami i papierem ściernym:
Po zaokrągleniu brzegów papierem i pogłębieniu wcięcia na cięciwę pilnikami do drewna, dobrym sposobem (bo szybkim) jest użycie wiertarki i cienkiego wiertła, tylko ostrożnie, łatwo popełnić błąd za mocno się wrzynając a wtedy gryf traci na estetyce:
Teraz zabieramy się za wcięcia boczne:
Nie widzę innego sposobu jak zrobienie tego pilnikiem.
Wcięcie po bokach powinno być szersze niż cięciwa, ponieważ przy pracy łuku musi mieć „pole do manewru”, w przeciwnym wypadku cięciwa będzie wyskakiwać z bocznych rowków.
A oto efekt końcowy (ściąłem jeszcze do szpicu górną część gryfu):
pozdrawiam