Ottoman Turkish bows

Książka szczegółowo opisująca proces powstawania łuków azjatyckich, z naciskiem na łuki tureckie. Jedna z niewielu pozycji poświęcona tej tematyce. Szczerze polecam!

czytaj dalej...

Robienie kleju skórnego

Dodano: 2008-12-16
Autor: Cream

Jak zrobić klej skórny


Bierzemy kawałki niewyprawionej skóry oczyszczonej z włosia i wrzucamy do gara. Cieńsze kawałki skóry szybciej wypuszczają odpowiednie składniki z siebie. Zalewamy wodą. Przykrywamy pokrywką. Podgrzewamy do ok 70 stopni, mieszając okazjonalnie, nie za często. W przypadku skóry może to zająć tylko godzinę, w przeciwnym razie podgrzewamy przez 10 godzin.

Ważne! Temperatura powinna być poniżej 180 Farenhaita (82 Celciusza). W przeciwnym razie klej wyjdzie słaby.

Pod koniec podgrzewania zdejmujemy pokrywkę i pozwalamy aby mikstura parowała, zostawiając trochę gęstszy niż woda płyn. W przeciągu ostatniej godziny podgrzewania od czasu do czasu wybieramy z gara tłuszcz i inne nieczystości które zbierają się na powierzchni. Przez ostatnie 10 min doprowadzamy do LEKKIEGO gotowania się mikstury. To spowoduje że wszelkie nieczystości najszybciej wylezą na wierzch a klejowi nic się nie stanie.

Klej może manifestować się w postaci lekkiego kożucha, nie należy go wyrzucać z innymi nieczystościami.

To jest pierwszy etap, teraz mikstura jest najmocniejsza. Przelewamy miksturę do innego gara, powinno zostać trochę resztek. Podgrzewamy je jak poprzednio przez 24 godziny.

Teraz syrop przelej przez jakąś gęstą tkaninę do pojemnika, aby mógł tam żelować. Nie lej więcej niż na 1,5cm wysokości pojemnika. Bakterie mogą przekształcić naszą galaretkę w dziadostwo zanim zdąży wyżelować. Aby przyśpieszyć suszenie potnij żel na małe kawałki i zostaw na czystej powierzchni. Niech będzie chłodno i z dala od ciepła, aby żel się nie stopił.

Po wyschnięciu powinny wyjść granulki. Używamy ich normalnie jak kleju ze sklepu.

Substytuty


Obecnie klej skórny bardzo łatwo jest dostać w postaci granulek. Możemy go kupić w sklepach artystycznych lub modelarskich, ewentualnie na aukcjach internetowych. Równie dobrze spisuje się zwykła żelatyna spożywcza - to nic innego jak oczyszczony klej skórny.