Ottoman Turkish bows

Książka szczegółowo opisująca proces powstawania łuków azjatyckich, z naciskiem na łuki tureckie. Jedna z niewielu pozycji poświęcona tej tematyce. Szczerze polecam!

czytaj dalej...

Jak zrobić osady z wklejkami

Dodano: 2009-01-23
Autor: Marcinello

Wklejki maja za zadanie wzmocnić osadę strzały a i przy okazji ładnie wyglądają.


Osada z wklejka rogową

A więc do roboty :

Pierwszej kolejności przygotowujemy promienie , zaznaczamy punkt 4 cm od końca i obrysowujemy promień dookoła , na przekroju strzały zaznaczamy linie po środku równoległą do słoi następnie przeciągamy ja na boki promienia tak by doszła do wcześniej zaznaczonego punktu (odległość 4cm).Ważne aby już teraz było wszystko idealnie wyrysowane, pomoże to nam wycinać prosty rowek.
Bierzemy piłkę w dłoń(najlepiej z brzeszczotem do metalu) i do dzieła , nacinamy promień zdecydowanymi ruchami wzdłuż linii. Jeżeli nawet nie wyszło idealnie nic straconego rowek i tak trzeba powiększyć , składamy listek papieru ściernego na pół i poszerzamy zwracając uwagę na to by skorygować błędy powstałe podczas nacinania.
Przygotowujemy paski rogów/twardego drewna ,docinamy na długość 4 cm .

Płytki rogowe i listewki pink ivory

Smarujemy płytkę klejem z obydwu stron oraz wpuszczamy klej do rowka, zapewni to poślizg i będzie łatwo wepchnąć wklejkę do rowka.
Wpychamy wklejkę do rowka i mocno owijamy wszystko dratwą. Odstawiamy na 24 h , kiedy wyschnie ściągamy owijkę. Pozbywamy się części wklejki która wystaje poza rowek oraz ładnie szlifujemy papierem ściernym.
Nacinamy promień z wklejką w poprzek wklejki na głębokość 1cm, podobnie jak wcześniej poszerzamy rowek papierem ściernym.
Nawiercamy dno osady, na początku rowka kwadratowym pilnikiem nadajemy lekkie skosy .
Następnie nadajemy osadzie opływowych kształtów tak by łatwo wyślizgiwała się podczas spustu .Na koniec czyścimy i wygładzamy wszystko papierem ściernym

Etapy powstawania osady z wklejką rogowa

Artykuł w rozbudowie.