Drewniany łuk średniowieczny

Pierwsza książka na polskim rynku poświęcona wyrobie tradycyjnych łuków i strzał. Autor opisuje podstawy robienia łuków, doboru odpowiedniego gatunku drewna, robienia strzał, cięciw i konserwacji...

czytaj dalej...

Przyrząd do mierzenia giętkości strzał

Dodano: 2009-02-14
Autor: Will

Najlepiej strzela się strzałami dopasowanymi do łuku – rzecz oczywista. Kiedy mamy już jeden odpowiedni promień(o tym jak go dopasować znajdziecie w artykule Cream'a ”Dobór strzał”) należy go powielić. Dwie wielkości, które są dla nas istotne, to waga i giętkość(o tym, że promienie muszą być jednakowej długości chyba nie muszę wspominać), najlepiej, gdy promień będzie miał jedno i drugie jednakowe. To jednak rzecz nie możliwa ze względu na to, że praktycznie nie ma dwóch kawałków drewna o tych samych właściwościach, a poza tym często przy dopasowywaniu będziemy mieli problem tego rodzaju, że np. z dwóch promieni o przybliżonej wadze jeden opiłujemy, bo był sztywniejszy, a wtedy okaże się, że jest za lekki. Trzeba więc mieć to na uwadze i tak dopasowywać obie wielkości, by przybliżać proporcjonalnie zarówno jedną jak i drugą. Lepiej żeby były małe różnice w wadze i giętkości, niż np. giętkość podobna, a waga zupełnie różna.
Żeby powielić wzorzec musimy znać jego giętkość. Poniżej znajduje się opis prostego przyrządu, który nam w tym pomoże. Nie jest to w żadnym wypadku przyrząd profesjonalny, którym będziemy mogli zmierzyć giętkość w jednostce spin, ale do powielenia promienia nie będzie to potrzebne. Po prostu będziemy dążyć, by po obciążeniu promienia uginał się on do wzorcowej wartości na podziałce, dlatego nie ważne czy będziemy mierzyć w spinach, czy w mm/xg(x- zależy od wagi odważnika). Oto, co będzie nam potrzebne:

1. Elementy z twardego drewna wykonane według niżej podanego rysunku.


Wymiary


Proszę otwierać obrazek w nowym oknie, będzie wtedy wszystko wyraźnie widać.

UWAGA! Założyłem, że nie będę robił krótszych strzał niż 75cm, ale jeśli ktoś chce robić krótsze musi zmniejszyć długość przyrządu.

2. Linijka

3. Ołówek

4. Piła ręczna o drobnych zębach(dobra będzie piłka do metalu)

5. Dłuto i młotek - dłuto będzie używane do wycięcia czopów, więc nie może być szersze niż 9mm

6. Klej do drewna

7. Imadło

8. Cienkopis - do narysowania podziałki

9. Drut

10. Odważnik

11. Dratwa

12. Wiertarka


WykonanieNajpierw zajmiemy się wykonaniem drewnianych elementów. Całość można wyciąć(na razie bez wcięć) z jednej długiej listwy o szerokości 50mm i grubości 10mm. Ważne jest ułożenie słoi. Powinny biec wzdłuż listwy prostopadle do płaszczyzny będącej jej szerokością(nie przejmujcie się, że na zdjęciach jest inaczej). To pozwoli na łatwe wycięcie czopów. Czopy(tzn. wcięcia w miejscach, w których listwy będą połączone) wykonujemy najpierw nacinając piłą po wewnętrznej stronie linii, a potem wycinając dłutem. Warto zostawić mały zapas i dopasować elementy pilnikami, niż żeby miało się okazać, że połączenie jest za luźne i trzeba wszystko zacząć od nowa. Te wcięcia w kształcie trójkąta na dwóch elementach na rysunku to miejsca, gdzie będzie się opierać promień. Teraz sklejamy wszystko żeby wyglądało jak na zdjęciu:


Gotowy przyrząd do mierzenia giętkości


Ten mały prostokącik z jednym większym i dwoma małymi otworami będziemy zakładać na promień. Teraz trzeba wykonać z drutu zaczep tak, by z jednej strony były dwie zagięte końcówki, które wejdą w małe otworki, a z drugiej oczko, gdzie przywiążemy dratwę. Przez otworek w podstawie przyrządu przeciągamy dratwę i przywiązujemy odważnik. Tu może być mały problem, bo w stole stolarskim są otwory i dratwa może zwisać, ale w innym przypadku trzeba będzie postawić przyrząd na czymś podpierając tylko dwa końce np. na imadle, albo na dwóch klockach drewna.

Pora na wykonanie podziałki. Na elemencie, który będziemy zakładać na promień, musimy narysować linię. Zakładamy go i stawiamy promień na przyrząd bez żadnego innego obciążenia i zaznaczamy na listwie punkt „0”. Rysujemy podziałkę. Przyrząd gotowy.


Mierzenie giętkości