Tajemnice drewnianego łuku

Książka wprowadza zmiany w sposobie myślenia ludzi robiących łuki. Obala parę mitów, skupia się w całości na budowie łuków a porady w niej zawarte powinien wziąć sobie do serca każdy ich producent.

czytaj dalej...

refleks i defleks

Dodano: 2009-02-16
Autor: Errilien

Pokażę jak zrobić wygięcia na łuku. Prościej mówiąc będzie to poradnik o tym jak wyginać drewno.

Długość łuku to 130cm, ma przekrój prostokąta, szerokie ramiona.

Zakładam, że mamy już przygotowaną listwę przeznaczoną do wygięcia, potrzebujemy przyrząd na którym będziemy łuk kształtować, w zasadzie może on dowolnie wyglądać, warunek jest taki, że forma nie powinna się odkształcać pod czas zaciskania ściskami na niej łuku.

Listwa raczej im grubsza tym lepsza ale bez przesady, przykręciłem do niej klocki na którym będzie opierać i wyginać się łuk, najlepiej aby były zaokrąglone, aby nie uszkodziły drewna, i aby były dobrze przymocowane bo będą na nie działać bardzo duże siły. Środkowe 2 klocki będą tworzyły refleks łuku w majdanie, między zewnętrznym a wewnętrznym ukształtuje się defleks mniej więcej na środku ramienia i refleks przy końcach.

Wymiary belki:
Na początku wygniemy łuk w majdanie, szukamy garnka o średnicy min. 25cm i gotujemy w nim wodę, kiedy woda zacznie parować na wierzch garnka kładziemy łuk w miejscu przyszłego wygięcia, przykrywamy folią aluminiową i kładziemy na wszystko przykrywkę:Gotujemy tak godzinę, następnie wkładamy łuk na formę i przykręcamy ścisk do momentu aż wygięcie nas zadowoli, przykręcajmy powoli, nasłuchując czy drewno czasem nie pęka, co nie powinno się zdarzyć, pomijając jakieś ekstremalne wygięcia.
Łuk w formie powinien być 24h, pamiętajmy o tym, że po wyjęciu łuk wróci nieco do poprzedniego kształtu (lekko się odkształci).
Proponuję przygotować między ścisk a nasz łuk zaokrąglony kawałek drewna, dzięki temu nie będzie śladów na drewnie po ścisku.Teraz przygotowujemy się do parowania jednego z ramion, ja potrzebowałem do tego 2 garnków, podobnie gotujemy w nich wodę i umieszczamy fragment przeznaczony do wygięcia:Parujemy godzinę, następnie kładziemy łuk na formę, przyciskamy ściskiem środek łuku, a parowane ramie doginamy drugim ściskiem. Do tego może przydać się trzeci ścisk ponieważ może zabraknąć gwintu na dokręcanie i wtedy trzeba będzie podtrzymać wygięcie tym ściskiem a tamten „wyzerować” i dokręcać znowu:Drugie ramie robimy tak samo, przy zakładaniu na deskę trzeba będzie przytrzymać ściskami środek łuku i wygięte już ramię.

Jak widzicie nie jest to takie trudne...