Traditional Bowyers Bible

Jedno z niewielu opracowań, które opisuje praktycznie wszystkie aspekty robienia łuków i strzał. Całość składa się z 4 tomów, ponad 1200 stron, w języku angielskim.

czytaj dalej...

Jesion

Dodano: 2009-05-10
Autor: Will

Jesion to dobry materiał na łuk długi, płaski, czy płaski z refleksami. Używano, go w średniowieczu, więc jest materiałem „historycznym” jak to się określa w łucznictwie tradycyjnym.


Jesion


Korę najlepiej zdjąć póki jest mokry. Bardzo łatwo schodzi. Jednak kiedy przyschnie, to staje się twarda, mocno przywiera do drewna i tu już się zaczynają małe problemy. Jesion bardzo łatwo się rozszczepia. Gdy się ustawi pień pionowo i w jeden koniec wbije siekierę, wystarczy czasem parę razy dobrze stuknąć, a cały się rozkłuje. Będzie tak pod warunkiem, że drewno jest jeszcze mokre i pień jest prosty, zależy również od średnicy. Im większa średnica, tym będzie trudniej. Przy nieco skręconym układzie słoi trzeba się będzie trochę pomęczyć.


Kora


LiścieJak na zdjęciu, nie ma się co rozpisywać.

Liście


DrewnoJesion ma bardzo wyraźne słoje. Przy wyborze materiału na łuk zwrócić trzeba uwagę na ich gęstość i stosunek przyrostów wczesnych do późnych. Wczesne w przypadku jesionu są ciemniejsze. Są jak krucha gąbka, jeśli mogę to tak określić. Najlepiej żeby były jak najcieńsze. Chyba jedyną ich pozytywną cechą jest to, że nadają ładny wygląd brzuścowi łuku. Za to późne przyrosty(białe drewno) powinny być dużo większe. Słoje powinny być rzadkie(przeciwnie do cisu) i proste(a to chyba jasne). Tak usłojony materiał, jaki opisałem będzie wytrzymały i można będzie z niego bez obaw wykonać długi łuk o przekroju „D” o sporej sile naciągu.


Słoje w jesionie


Drewno to nie jest zbyt podatne na paczenie ze względu na to, że powoli schnie. Mimo wszystko należy pamiętać, że jeśli nie jest wysuszone może się wykrzywić(zresztą jak każde). Dlatego po rozszczepieniu i wstępnym ociosaniu najlepiej dociążyć je na środku i podeprzeć końcówki(co praktykuje się w przypadku każdego gatunku drewna). To oczywiście pomoże dodatkowo zwiększyć wygięcie, które zmniejszy odchylenie ramion od płaszczyzny. Jesionowi taka kuracja bardzo się przyda, bo ma tendencję do większego układania się za cięciwą niż cis, czy wiąz. Aby wykonać z niego dobry łuk, trzeba go dobrze wysuszyć.

Drewno jesionu jest bardzo ładne. Wpływa na to wyrazisty rys słoi oraz zróżnicowany kolor drewna, od bardzo jasnej żółci poprzez róż do brązu. Posiada jasną biel i ciemną twardziel.

Zdejmowanie pierwszego słojaMoże się zdarzyć, że fragmenty szczapy zostaną uszkodzone przez jakiegoś szkodnika lub naszą nieuwagę i pech chciał jest to pierwszy słój! Istnieje obawa, że łuk wykonany z takiego materiału może się rozszczepić.


Uszkodzony słój


Trzeba zatem usunąć pierwszy słój. Najlepiej wykonać to przy pomocy ośnika podważając i wyłamując(późny przyrost), a potem zeskrobując(wczesny przyrost).


Zdejmowanie przyrostu wczesnego

Na zdjęciu powyżej widać jeszcze przyrost wczesny(od lewej) i wyłaniający się drugi słój(od prawej).

W przypadku jesionu zadanie jest proste, dlatego na jego przykładzie najłatwiej jest to pokazać, jednak trzeba się dobrze skupić na tej czynności, bo wystarczy niedokładnie i zbyt mocno użyć ośnika i wyłamiemy dużo więcej niż planowaliśmy.