Drewniany łuk średniowieczny

Pierwsza książka na polskim rynku poświęcona wyrobie tradycyjnych łuków i strzał. Autor opisuje podstawy robienia łuków, doboru odpowiedniego gatunku drewna, robienia strzał, cięciw i konserwacji...

czytaj dalej...

Worek na strzały

Dodano: 2010-02-07
Autor: Errilien

Artykuł jest poświęcony sposobie uszycia worka na strzały. Tego typu worki były używane głównie w Zachodniej Europie, przez anglików, nie używano tam skórzanych kołczanów, a przynajmniej nie ma wzmianek o tym aby kołczany były powszechnie używane na terenach zachodniej europy, strzały głównie noszono luźno za pasem, owijano w płótna, a transportowano w skórzanych tubach, lub właśnie w lnianych workach.

Potrzebne narzędzia i materiały
worek na strzały:
-płótno lniane
-nożyczki
-igła
-nić
-2 sznurki
skórzany okrąg:
-nóż
-dziurkacz do skóry


dziurkacz do skóry

-młotek
-deska
-wiertarka
-kawałek grubej skóry

Worek - wymiary i wykonanie
Nie będę się rozpisywał nad sposobem samego szycia, każdy zrobi to tak jak będzie uważał, przedstawię natomiast proponowane rozmiary i opiszę budowę naszego worka.

worek - wymiary]

opis:
a - długość całkowita worka, worek musi być co najmniej 20cm dłuższy od najdłuższej strzały jaka będzie w nim przechowywana. Uwaga! Rzeczywista długość worka to 100cm.
b - długość worka nad skórzanym okręgiem, wymiar musi być taki aby koniec worka był co najmniej 10cm nad najdłuższą strzałą
c - przestrzeń przeznaczona na wszycie skórzanego okręgu. Zalecam dać tutaj podwójną grubość materiału.
d - szerokość worka na całej jego długości, worek jest uszyty na bazie prostokąta.
e - szerokość całkowita razem z wszytymi klinami.
Do każdego wymiaru trzeba koniecznie dodać po 5cm na każdy szewek!

Po co kliny? Mają poszerzyć górną część worka tak aby nie niszczył lotek strzał kiedy będzie od góry ściągnięty sznurkiem, w tym celu jest także przewidziany ten naddatek długości (10cm.)


Jak już wspomniałem worek będzie od góry ściągany sznurkiem. W tym celu należy uszyć tunel dla sznurka.

Na wszystko będziemy potrzebowali 0.8-0.9m2 płótna lnianego, kolory jakie najczęściej się stosuje to biały i kremowy.

Dół worka ściskamy sznurkiem, podczas tego zabiegu znowu stracimy trochę na długości i tu wykorzystujemy drugie 10cm naddatku które sobie zostawiliśmy.

Pasek przyszywamy w dowolnych miejscach lecz górna część nie może być wyżej niż na przestrzeni c (tak jak jest na zdjęciu). Pasek można przyszyć bezpośrednio do worka, lub w worek wszyć same szlufki a do nich przywiązać pasek (tak jak jest to rozwiązane w moim worku)

Przygotowanie skórzanego okręgu
Skóra powinna być jak najgrubsza, moja ma 4-5mm.
Najpierw wycinamy okrąg wg. wzoru na zdjęciu:


gdzie d jest tym samym wymiarem który jest opisany wyżej.
Kiedy mamy już wycięty okrąg, zabieramy się za wybijanie dziur dziurkaczem (możemy sobie pomagać ostrym nożem nacinając krawędzie kółek), dziury oczywiście powinny być takie aby nasze strzały wchodziły bez problemu. Kiedy uznamy, że dosyć wybijania, zabieramy się za wiertarkę z wiertłem 4. Wywiercamy dziury 0,5cm od krawędzi okręgu co ok. 4cm.

gotowy okrąg


Następnie, kiedy już mamy gotowy okrąg trzeba go wszyć na miejsce, czyli w przestrzeń c.
Ja to zrobiłem w ten sposób:Wszystko już gotowe, dziękuję za uwagę.

efekt końcowy