Ottoman Turkish bows

Książka szczegółowo opisująca proces powstawania łuków azjatyckich, z naciskiem na łuki tureckie. Jedna z niewielu pozycji poświęcona tej tematyce. Szczerze polecam!

czytaj dalej...

Nydam i Thorsberg

Dodano: 2011-02-04
Autor: Mumin

ARTYKUŁ W BUDOWIEreplika z wystawy muzealnej
Nydam to stanowisko archeologiczne, w Danii. Odkryto tam trzy zatopione łodzie wotywne, pochodzące z około III-V w. n.e. Znaleziono w nich dary opakowane w płótna: broń, ozdoby, narzędzia, monety, kości zwierząt, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, ubiory i przybory toaletowe.

Na tym stanowisku archeologicznym wydobyto 6 łuków i pęki strzał
łuki wykonano z cenionego również w IVw cisu. Wszystkie łuki typu longbow o przekroju D z dobrej jakości cisu. Potwierdza to ,że ładunek z łodzi miał być darem dla kogoś. Ale żeby nie odbiegać od łuczniczego tematu skupię się na charakterystycznych cechach tych znalezisk.

Gryf z bocznym zaczepem i stoperem
Gryfy wykonane w ogólnie przyjętej konwencji wczesnośredniowiecznej europy a mianowicie boczny zaczep na cięciwę oraz końcowy odcinek od zaczepu do końca ramienia łuku o długości równej szerokości dłoni. Taki gryf znacznie ułatwia zakładanie cięciwy na łuku.
Pod zaczepem na ramieniu w odległości jaką wyznacza luźno spuszczona cięciwa, pojawia się w niektórych egzemplarzach stoper dla cięciwy.

6 łuków jest bardzo minimalistycznych. zwykłe typowe długie łuki bez majdanu z prostym zaczepem...

6 łuków zwykłych (gryf górny)

6 łuków zwykłych (środek długości)

6 łuków zwykłych (gryf dolny)

Groty na łuku
W otoczeniu łuków wydobyto specyficzne groty(innego określenia na te końcówki nie znajduję)

Groty na łuku

Jest to nasadka wykonana z poroża
sprawa jest o tyle dziwna że nie nosi ona śladów zaczepu na cięciwę jak ma to miejsce np w gryfach łuków z Mary Rose, zaczep znajduje sie pod grotem
zabieg taki jest o tyle nie praktyczny o ile wykluczymy inny, dodatkowy aspekt praktyczny takiego grotu, jak na przykład wykorzystanie łuczyska jako włóczni w starciu bezpośrednim. Coś jak by wczesnośredniowieczny bagnet.Rekonstrukcja tuby na strzały

Innym bardzo interesującym artefaktem znalezionym na stanowisku archeologicznym w otoczeniu promieni strzał były fragmenty drewnianego kołczanu który jak się okazało powstał z jednej belki drewna topolowego które jest relatywnie lekkie i łatwe w obróbce co pozwala wykonać taki oto swego rodzaju futerał na strzałyNatomiast wśród artefaktów rzymsko germańskich z rozsławionego bagna Thorsberg odnajdujemy łuki które ukazywały kunszt rzemieślniczy dawnych czasów.
2 łuki zdobione były motywami wykonanymi w technice pirograficznej. łuki były wykonane z najlepszych kawałków cisu, widać wyraźna różnicę jakości w zestawieniu z sześcioma wcześniej omawianymi łukami z Nydam

motyw zdobniczy wypalony na łukach

Brak zgrubień, sęków, prosta linia kontrastu drewna twardzieli i bieli oraz ogólna precyzja wykonania świadczą o tym że łuk był wysoko ceniona bronią w tamtych czasach.

Jeden z łuków zdobionych (a raczej fragment łuku) ma 151,2 cm długości. Końcówki uległy zniszczeniu. długość całego łuku wynosiła pewnie około 180cm długości .Kawałek cisu z którego wykonano to łuczysko było świetnej jakości. Brak sęków, usłojenie równe i gęste o średniej rocznej szerokości pierścienia 0,84 mm, odzwierciedla staranność i zaangażowanie rzemieślnika w doborze i obróbce drewna.
Przekrój D o wymiarach 32 x 26 mm w majdanie i 12 x 11 mm w najdalszym odcinku o przekroju owalnym
Po całej długości i po osi łuku przebiega podwójna linia która przerwana jest w dwóch miejscach, pomiedzy centrycznymi ornamentami, o długości 5-6cm
łuk na końcu ma owijkę wykonaną w celu wzmocnienia łęczyska w słabym miejscu. Jest ona wykonana staranie w sposób dekoracyjny by nie zakłócić konwencji łuku, owijka nie zachowała, się pozostało jedynie wyraźne przebarwienie na drewnie mówiące nam o przebiegu oplotu w tym miejscu

Proporcje fragmentu łuku