Tajemnice drewnianego łuku

Książka wprowadza zmiany w sposobie myślenia ludzi robiących łuki. Obala parę mitów, skupia się w całości na budowie łuków a porady w niej zawarte powinien wziąć sobie do serca każdy ich producent.
czytaj dalej...

Domowa kijarka
Dodano: 2008-08-15
Autor: Forest
Oto schemat sprawdzonej i wypróbowanej przeze mnie domowej kijarki. Jest to schemat najłatwiejszego do wykonania w zaciszu domowym modelu. A oto opis:
1. Cztery klocki drewna o tym samym przekroju połączcie ściskami(wymiary klocków to min 3x3x10 cm).
2. Na przecięciu połączeń wywierćcie otwór o średnicy min 14 mm.
3. Z czterech identycznych blaszek o grubości min 1,5 mm a max 2mm zróbcie ostrza (naostrzyć je należy tylko z jednej strony) i zamontujcie śrubami do drewnianych klocków zgodnie z kierunkiem obrotu obrabianej listwy(na schemacie na zielono).

Ostrze, widok z boku

Ostrze, widok z góry
4. Warto w klockach zrobić dłutem lub frezarką zagłębienia do których schowają się ostrza.
5.Każda z faz dwóch par ostrzy leży w jednej linii a ich końce są oddalone o średnice naszego promienia [Ś] Aby dokładnie ustawić ostrza możecie posłużyć się kwadratową listwą o krawędzi równej Ś. W tym celu ostrza należy opuścić do oporu tak by się na niej oparły i przymocować śrubami do drewnianych klocków które dodatkowo smarujemy wikolem.

Schemat kijarki domowej
6.Z tyłu należy wbić na głębokość około 5 cm rurkę np miedzianą od instalacji hydraulicznych (na rysunku na żółto) Rurka powinna mieć taką samą średnice jak wiertło którym wierciliście dziurę i długość około 50 cm. Napęd stanowi wiertarka lub silnik z uchwytem zaciskowym wiertarki lub uchwytem tokarskim trzy lub czteroszczękowym potocznie zwanym futerkiem.

Schemat podłużny kijarki domowej