Tajemnice drewnianego łuku

Książka wprowadza zmiany w sposobie myślenia ludzi robiących łuki. Obala parę mitów, skupia się w całości na budowie łuków a porady w niej zawarte powinien wziąć sobie do serca każdy ich producent.

czytaj dalej...

Listwa do profilowania

Dodano: 2008-08-25
Autor: Forest

Z racji tego że profilowanie łuku przy użyciu listwy jest jedną z bardziej komfortowych metod z listwy powinien korzystać każdy początkujący i z resztą nie tylko. Jednak tradycyjna listwa ma pewne uchybienia które można stosunkowo łatwo wyeliminować. Powszechnie wiadomo że łuk nie powinien pozostawać w naciągnięciu dłużej niż kilka sekund. Jednak aby obejrzeć profil łuku musimy zakotwiczyć cięciwę w nacięciu oddalić się od listwy na kilka metrów przyjrzeć a czasem i pomyśleć. Oczywiście z czasem czas potrzebny na te czynności zmniejsza się z racji tego że jest to bardziej odruchowe. Nadal jednak troszkę zajmuje. Ponadto profilowanie łuku szczególnie jeśli jest to mocny łuk jest bardzo energochłonny zwłaszcza na początku naszej kariery kiedy z racji braku doświadczenia eliminacja błędu wymaga większej ilości mniejszych poprawek. Dlatego jest to obciążenie dla naszego kręgosłupa. O niego zaś powinien dbać każdy. Dlatego proponuje pierwsze udogodnienie Polega ono na użyciu prócz listwy dwóch bloczków linki oraz karabińczyka z zabezpieczeniem otwarcia. Widać to na dwóch poniższych zdjęciach.


Karabińczyk z bloczkiemBloczek główny


Linkę od takiego systemu pomocniczego kotwiczymy w haku lub do wielkiego ciężaru który przewyższa siłę łuku minimum trzykrotnie. W moim przypadku są to dla bezpieczeństwa łuku dwie kotwice długości 225 mm i wytrzymałości 300 kilo każda wkręcone pod kątem jedna pod drugą w odległości 200 mm od końca listwy drugi koniec przewlekamy wpierw przez bloczek z karabińczykiem który nie jest do niczego przymocowany a jedynie jest zaczepiany o cięciwę łuku. Następnie przez bloczek główny o dużej wytrzymałości, tak by się nie odkształcał, umocowany na samym dole listwy.

Co daje nam taka modyfikacja?
1. Dzięki użyciu dwóch bloczków siła potrzebna do ugięcia łuku jest o połowę mniejsza.
2. Profilowanie odbywa się w jednym miejscu. Cały czas obserwujemy profil łuku z dużej odległości co raz jest wygodne a dwa mamy większą kontrolę ponieważ bardzo szybko możemy puścić linkę na kilka centymetrów w razie potrzeby.
3. Nie jest już koniecznością kotwiczenie cięciwy by dokładniej obejrzeć profil co skraca czas kiedy łuk jest naciągnięty.
4. Przy profilowaniu nie nadwyrężamy kręgosłupa ponieważ linkę ciągniemy balansem całego ciała.

Co zdradzę wam więcej? Każdy zgodzi się że by dobrze ocenić profil łuku potrzebna jest jak największa liczba punktów odniesienia. W tym celu polecam wykonanie tarczy najlepiej o białym tle tak by łuk był na niej wyraźny i namalowaniu na niej linii o barwie kontrastującej. Liczba linii jest zależna od doświadczenia. Początkującym zalecam wykonanie kratki z odległościami 3 cm miedzy liniami. Nie mniej bo łatwo będzie dostać oczopląsu. W miarę nabywania doświadczenia kratkę należy zamienić w linię prostopadłe do listwy z odległościami około 5 cm. Należy pamiętać że dokładność wykonania a więc wszelkie kąty proste oraz prostopadłość i równoległość linii względem listwy ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu jakim jest właściwy profil łuku. Wszelkie skrzywienia będą myliły nasze zmysły. Dlatego jeśli tarcza ma być wykonana od tak sobie to lepiej żeby wcale nie powstała bo nauczy nas jedynie złych nawyków. Z tą tarczą jest tak jak z elektrycznymi narzędziami przyśpieszają pracę ale chwila nieuwagi i katastrofa. Podobnie tutaj taka tarcza może pomóc ale nie jest to patent tak dobry jak system bloczków. Ci co mają obawy niech zlecą wykonanie linii na tarczy zakładowi druków wielkoformatowych. Wydrukują na przezroczystej foli precyzyjną siatkę a za drobną opłata nakleją ją na dostarczony arkusz płyty pilśniowej lub sklejki.

Na koniec spójrzcie proszę na to zdjęcie:


Przyjemne profilowanie


Kiedy robię kolejny łuk, przystępuję do profilowania i widzę widok który przedstawia zdjęcie wyżej, wiem że nie czeka mnie mozolna i upierdliwa czynność. Że nie zabraknie mi cierpliwości i nie będę chciał skończyć jak najszybciej. Wiem że czeka mnie czysta frajda.

Profilowanie bez wątpienia jest uciążliwe ale dwie małe modernizacje i efekt naszej pracy lepszy i zdrowie bez szwanku.

Pozdrawiam